İOS 10'da Ana Ekran Tuşu Sorunu

İOS 10'da Ana Ekran Tuşu Sorunu

Apple yayınladığı İOS 10 güncellemesiyle iPhone ve iPad cihazlarını güncelleyen kullanıcıların ilk gözlemleri sonucu İOS 10 sürümü hakkında henüz güncellemeyenler için biraz beklemeleri uyarısında bulundu zira yeni İOS 10 sürümünün cihazları bozduğu iddia ediliyor.

İOS 10 Yenilikler

İOS 10 sürüm beğenilen ve de beğenilmeyen birçok yeniliğe sahip. Örneğin kilit ekranının tasarımı çok popüler bir tasarım. Bu tasarım kullanıcılar tarafından  seviliyor. Zira Apple, eskisine nazaran çok daha kullanışlı ve işlevsel bir kilit ekranı tasarımı yaptı. Ana ekranı sağa kaydırdığınızda karşınıza interaktif ekran geliyor ve buradan istediğiniz kişileri arayabiliyor ve acil ulaşmak istediğiniz bilgilere erişebiliyorsunuz.

İOS 10 kilit ekranı 

Kilit ekranını sola kaydırdığınızda ise kamera açılıyor ve İOS 10’da oldukça hızlı açılıyor. Genellikle sürüm incelendiğinde bir sorun yok gibi görünüyor ancak iOS 10 ile birlikte ‘’açmak için kaydırın’’ özelliği kaldırılmış oldu. iPhone ve iPad kullanıcılarının bu yenilik hiç hoşuna gitmedi. Çünkü bu özellik kaldırıldığından dolayı, kullanıcıların kilidi açması için (home) ana ekran tuşuna basması gerekiyor. Buradaki handikap ise sürekli kullanımdan dolayı (home) ana ekran tuşunun daha kolay bozulabileceği gerçeğini ön görüyor. ‘’açmak için kaydırın’’ Apple, bu özelliği izinsiz kullandığı gerekçesiyle Samsung'a tazminat davası açmış ve 120 milyon dolar kazanmıştı.

 

iPad ve iPhone cihazların ana ekran (home) butonunun sıklıkla sorun çıkarmaya elverişli olduğunu biliyoruz. Hatta birçok cihazın ilk bozulan yeri genellikle (home) ana ekran tuşu oluyor. Bu nedenle birçok kullanıcı bu tuş bozulmasın diye (AssistiveTouch) gibi sanal tuşları kullanıyor.

İOS 10 içerisinde bu olumsuz durumu aşmanın iki yöntemi var fakat çok da kullanışlı olduğu söylenemez. Birinci çözüm yönteminde “Ayarlar > Genel > Erişilebilirlik > Ana Ekran Düğmesi" adımlarını takip ederek Parmağı Koyarak Aç seçeneğini aktif hale getirdiğinizde tuşa basmanıza gerek kalmıyor. Fakat telefonun açma kapama  tuşuna bastıktan sonra parmağınızı okutarak kilidi açabilirsiniz. Mutlaka bunun için telefonunuzda parmak izi tarayıcısı olması gerekiyor bu özellik maalesef iPhone 5 ve alt modelleri için geçerli değil. Bir de bu özellikten faydalanmak için güvenlik kilidinde parmak izi kullanmalısınız.

Diğer çözüm ise sanal tuşlar (AssistiveTouch). Yine “Ayarlar > Genel > Erişilebilirlik > AssistiveTouch" adımlarını takip ederek sanal tuşları aktif hale getirebiliyorsunuz. Böylece ana ekran tuşu yerine sanal tuşa bastıktan sonra, ana ekran simgesine tıklayıp kilidi açabilirsiniz.

iPhone Servisi