iPhone 8 Hakkında Her Şey

iPhone X serisi ve beraberinde iPhone 8 modelleri tanıtıldı. Bu seriler içerisinde bulunduğumuz zaman dilimi içerisinde fiyat bakımından en yüksek telefon modelleri olma özelliğine sahip. Ülkemizde de satışa sunulan bu modeller arasında iPhone 8 modelini yazımızda ele alacağız. Bu bağlamda cihaz hakkında ele alacağımız bazı özelliklerin “yeni”, bazı diğer özelliklerin ise neredeyse bir önceki model olan iPhone 7 ile aynı olduğunu söyleyebiliriz.

İlk bakışta neredeyse iPhone 7 modelinden hiç bir farkı yokmuş gibi görünen iPhone 8, esasında önceki modelleri arasında kayda değer farklar da ortaya koymaktadır. Ancak özellikle de tasarım yönünde bir kıyaslama yaptığımızda “neredeyse aynı” tanımını kullanmamız yanlış olmayacaktır.

iphone 8 hakkında her şey

iPhone 8 Tasarımı Nasıl?

iPhone 8 tasarımı ilk olarak ekran büyüklüğü olarak ele almamız gerekirse; 4.7 inç ekran büyüklüğüne sahip. Malzeme yapısı ise alüminyum ve cam karışımı şeklindedir. Altın, gümüş ve uzay grisi olmak üzere toplamda üç farklı renk seçeneği ile satışa sunulmuştur. Cihazın kenarlarındaki giriş-çıkış kısımlarını incelediğimizde ise lightning girişi olduğunu görüyoruz. Pek çok kullanıcının beklediği 3,5 mm kulaklık çıkışı iPhone 8’de de yer almıyor. Cihazın kalınlığı ise 7.3 mm olarak karşımıza çıkmaktadır. Cihazın hem alt hem de ön kısmında hoparlör bulunmaktadır. iPhone 8 ekran kasa oranı %80 olmaktadır.

Tüm bu tasarım bilgilerine dayanarak iPhone 8 tasarımın hangi yönlerden avantaj ve dezavantajlara sahip olduğunu belirleyebilmemiz mümkün. Özellikle de “iPhone 8 alınır mı” sorusunu soranlar için bu yanıt önemli olmaktadır.

Buna göre;

iPhone 8 tasarımı avantajları;

 • 4.7 inç ekran büyüklüğü olması sayesinde tek elle rahatlıkla kullanabilirsiniz. Ele tam oturur ve oldukça ergonomik bir kullanım imkanı sunar.
 • Kaliteli malzeme yapısı sayesinde çizilmelere karşı dayanıklıdır
 • Altın, gümüş ve uzay grisi gibi oldukça şık renk seçenekleri sunulmaktadır
 • Cihazın hem alt hem de ön kısmında çift hoparlörün yer alması çok daha güçlü ses anlamına gelmektedir. Bu da özellikle de multimedya ve oyun yönünde iyi bir ses performansı anlamına gelmektedir.
 • 7,3 mm kalınlığa sahip olması sayesinde oldukça ince olduğunu söyleyebiliriz. Bu da kolay taşınabilirlik ve kullanışlı olması anlamına gelmektedir.

iPhone 8 tasarımı dezavantajları;

 • Siyah renk seçeneği bulunmaması
 • 3,5 mm kulaklık jak çıkışı olmaması
 • Ekran kasa oranının %80 oranında olması

iPhone 8 Performansı Nasıl?

iPhone 8 modelini performans bakımından incelememiz gerektiğinde, ilk olarak cihazın ana ve grafik işlemcisine bakmamız gerekmektedir. Apple A11 Bionic çipsete sahip olan bu cihaz 2 GB RAM’e sahip. Özellikle de bir önceki model olan iPhone 7 ile kıyasladığımızda genel performans bakımından neredeyse %70, grafik performansı bakımından ise neredeyse %30 daha performanslı olduğunu söyleyebiliriz.

Buan göre;

 • Sahip olduğu chipset ile normal kullanımlarda iPhone 7 modeline göre %25 daha hızlı, çoklu çekirdek gerektiren uygulamalarda kullanımlarda ise %70 daha hızlı bir performans sunmaktadır.
 • Grafiğin ön plana çıktığı özellikle de oyunlarda ise iPhone 7 modeline kıyasla %30 daha performanslı olduğunu söyleyebiliriz.

IPHONE 8 KAMERASI NASIL?

iPhone serisi her zaman için “gerçek renk” beklentilerini karşılamakta olduğunu biliyoruz. Bu bağlamda 8 modelinde de kameranın çok daha iyileştirildiğini açık ve net bir şekilde söyleyebiliriz. İster iPhone 8 ön kamera (iPhone 8 selfie kamerası), isterseniz de iPhone 8 arka kamera kullanımlarınızda olsun, cihazın ne derece kaliteli bir çekim yapabildiğini hem video hem de fotoğraf olarak bakımından net bir şekilde anlayabiliyorsunuz.

iphone 8 teknik özellikler

Buna göre iPhone 8 kamera özellikleri aşağıdaki gibi ifade edilebilir;

 • iPhone 8 kamera çözünürlüğü arka kamera 12 megapixel olup, bu kamera ile; yüksek çözünürlükte, gerçek renk ve kusursuz bir çekim yapabilirsiniz.
 • iPhone 8 ön kamera çözünürlüğü 7 megapixel olup, bu kamera ile çekimler de en az arka kamera kadar başarılı olduğunu söyleyebiliriz.
 • iPhone 8 video çekimi ise en düşük 720p, en yüksek ise 4k 60 fps ‘e (4K 2160p) kadar yapabiliyorsunuz. (kamera ayarları seçenekleri) Bu da, cihazın ne derece performanslı olduğunun bir diğer göstergesidir.

iPhone 8 Pili Nasıl? iPhone 8 Pil Kullanım Süresi

iPhone 8 1821 mAh pile sahip. Geçmiş modellerinde de olduğu gibi pili çıkarılamayan özellikte.

Kullanım şekline göre iPhone 8 pil ömrü değişkenlik göstermektedir.

Buna göre;

 • Ortalama yoğun kullanımlarda günlük 12 saati rahatlıkla çıkarmaktadır.
 • Yoğun kullanımlarda en fazla 8 saat dayanabilmektedir.
 • Çok daha yoğun kullanımlarda ise 6 saati rahat görebiliyorsunuz.
 • Düşük ve orta derece kullanımlarda ise 24 ve hatta fazlasını da görebilirsiniz.

Pil performansına ek olarak iPhone 8 pil özellikleri aşağıdaki gibi sıralandırılabilir;

 • Kablosuz şarj edebilme özelliği mevcut
 • Hızlı şarj edebilme imkanına sahipsiniz
 • iPhone 8 şarj süresi ortalama 2,5 saattir. (%100 tam şarj)

iphone 8 kablosuz şarz

IPHONE 8 EKRAN KALITESI NASIL?

iPhone 8 oldukça başarılı ekran kalitesine sahip IPS LCD ekrana sahip olmasıyla gerçek renkleri üst düzey çözünürlükte sunmaktadır.iPhone 8 ekran çözünürlüğü 750 x 1334 piksel olup Retina HD ekranı ve 326 PPI değerine sahip olması ile renk derinliği oldukça başarılı, siyahı tam siyah gösteren, muazzam görsel bir kalite sunmaktadır. Dolayısıyla üstün görsel kalitesi ile tam anlamıyla bir multimedya keyfi yaşayabiliyorsunuz.

iPhone 8 Fiyatları Ne Kadar?

iPhone 8 fiyatları, cihazın kapasitesine göre değişkenlik göstermektedir. Bilindiği gibi; 64GB ve 256GB olarak satışa sunulan modeller yer almaktadır. Başlangıç fiyatı 4200 TL civarında olmaktadır.

Buna göre Apple mağaza fiyatları; iPhone 8 64 GB fiyatı 4,200 TL ve iPhone 8 256 GB fiyatı 5,000 TL olmakla birlikte; gümüş, altın ve uzay grisi renkleri için de bu fiyatlar geçerlidir. Aplle dışındaki diğer teknoloji mağazalarında ise fiyatlar 3,900 TL seviyelerine kadar düşmekte, 5,000 TL seviyelerine kadar çıkabilmektedir.

IPHONE 8 ALINIR MI?

Bu sorunun cevabı kişisel olarak beklentilerinize göre değişkenlik göstermektedir. Kimi kullanıcılar, son modele sahip olmanın hazzını yaşamak için dahi iPhone 8 satın almaktadırlar. Eğer iPhone 7 modeline sahipseniz, arasında bir uçurum olmadığını görebildiğimi iPhone 8’i satın almanız çok da gerekli olmayacaktır. Buna karşın henüz iPhone bir modele sahip değilseniz, 8’i satın almanız da iyi bir başlangıç olabilir.