iPhone 8 Plus Teknik Özellikler

iPhone 8 Plus İnceleme

iPhone 8 Plus inceleme yazımızda, genel olarak iPhone 8 modelinin bizlere neler vaat ettiğini ve özellikle de iPhone 8 ile iPhone 8 plus farkı gibi konulara değineceğiz. Bilindiğiniz gibi lansmanda tanıtılan başlıca modeller arasında gelen her iki model, Apple takipçileri tarafından “neredeyse aynı” yorumunu almaktadır. Bu cihazın pek çok özelliği için yapılan bir yorumdur. Dolayısıyla her iki model arasında pek çok özellik bakımından benzerlik ve neredeyse aynı olduğunu söyleyebilmekteyiz. Yine de iPhone 8 Plus inceleme yazımızda cihazın belli başlıca özelliklerine ve de 8 Plus modeli ile arasındaki farklara değineceğiz. Bu sayede özellikle de iPhone 8 plus alınır mı sorusu için kesin bir cevap bulmayı amaçlayan takipçiler için işi biraz daha kolaylaştıracağız. Yazımızın henüz başında, özellikler bakımından genel olarak ise “plus” modelinin bir tık daha ön planda olduğunu söylememiz mümkün.

iphone 8 teknik özellikler
iPhone 8 Plus Tasarımı Nasıl?

Eğer ki iPhone 8 ekran ölçüleri ve genel olarak cihaz sizlere “küçük” geldiyse, tercihinize 8 plustan yana kullanabilirsiniz çünkü iPhone 8, 4.7 inç ekrana sahipken, plus modelinde ise bu büyüklük 5.5 inç olmaktadır. iPhone 8 plus renkleri altın, gümüş ve uzay grisi olmak üzere toplamda üç farklı seçenek şeklindedir. iCihazın kenarlarındaki giriş-çıkışı da aynı ve lightning girişi olduğunu görüyoruz. iPhone 8 plus kalınlığı ise 7.5 mm yani 7.3 olan iPhone 8 modeli ile kalınlık bakımından neredeyse fark yok diyebiliriz. iPhone 8 Plus ekran kasa oranı %67 olması ile iPhone 8 ekran kasa oranı %65 oranından daha yüksek olduğunu görebiliyoruz.

iPhone 8 Plus Performansı Nasıl?

iPhone 8 Plus performans bakımından incelediğimizde ise iPhone 8 ile neredeyse aynı olduğunu ancak 1 tık üstünde olduğunu görebiliyoruz. Her iki model de Apple A11 Bionic çipsete sahip olmakla birlikte, 2 GB RAM’e de sahip olması ile normal uygulamalarda önceki modellere kıyasla ciddi bir performans hızı sunmaktadır. Normal uygulamalarda %30 daha fazla hızı hissedebileceğiniz bu modellerde, çift veya daha fazla çekirdek kullanımı ile uyumlu uygulamalarda ise performans hızını %90 daha fazla hissedebiliyorsunuz. Bu oranların iPhone 8 modelinde ise %25 ve %70 olduğunu söyleyebiliriz. Sonuç olarak bir kıyaslama yaptığımızda plus modelinin çok daha performanslı olduğunu açık ve net bir şekilde yineleyebiliriz.

iphone 8 apple model

IPHONE 8 PLUS KAMERASI NASIL?

iPhone kullanıcılarının yada satın almayı düşünenlerin en çok merak ettiği konuların başında da iPhone 8 plus kamera performansı gelmektedir. Bu bağlamda kameranın 8 modeli ile neredeyse aynı olduğunu söyleyebiliriz. Nitekim her iki model de 12 megapixel arka kameraya sahip ancak kamera özel ayarları olarak ise plus modelinin bir adım daha ön plana çıktığını görebiliyoruz. Başarılı odaklanma, hassasiyet, netlik ve diğer özellikler bakımından plus modeli kamerada daha başarılı olarak tanımlanabilir. Ancak çözünürlük bakımından ise her iki modelde başarılı olup, en düşük video çekimi 720p, en yüksek ise 4k 60 fps ‘e (4K 2160p) olarak gerçekleştirebiliyorsunuz. Ayrıca sahip olduğu geniş açı lensi ve derinlik katabilme gibi özellikleri ile tam anlamıyla muazzam fotoğraflar çekebiliyorsunuz. Dolayısıyla fotoğraf çekmeyi seven kullanıcıları 8 modeli yeterince mutlu eder ancak plus modeli çok daha mutlu eder diyebiliriz.

IPHONE 8 PLUS PILI NASIL? IPHONE 8 PLUS PIL KULLANIM SÜRESI

Geldik en önemli konulardan birisi iPhone 8 plus pil performansına. Cihazın performansı hem 8, hem de önceki modeller ile kıyaslandığında oldukça başarılı olduğunu söyleyebilmemiz mümkün. Nitekim iPhone 8 modeli 1821 mAh kapasiteye sahip iken; iPhone 8 Plus pil kapasitesi ise 2675 mAh olmaktadır. Dolayısıyla özellikle de uzun bir pil performansına önem veren kullanıcıların, iPhone 8 yerine neden iPhone 8 plus tercih etmeleri gerektiğine dair en önemli sebebi pil performansı olarak ifade edebiliriz. Nitekim 8 plus modeli pil kapasitesi ve genel performansı bakımından, 8 modeline kıyasla neredeyse %25 daha uzun ömür sunmaktadır ki bu da sabah 8’den, gece 12’ye kadar şarjım hiç bitmesin diyenler için beklentilerin fazlasıyla karşılanması anlamına gelmektedir. Tasarruflu modda kullanıldığında pil süresinin 20 saatin üzerine çıkacağından emin olabilirsiniz. En yoğun kullanımlarda dahi 12 saati rahatlıkla görebilirsiniz. Üstelik hızlı şarj ve kablosuz şarj özellikleri sayesinde şarj bittiğinde doldurmak, sizler için hiç de sorun olmayacaktır. iPhone 8 plus şarj süresi sadece 2 saat olup, bu süre sonunda full şarj ile saatler boyunca pil dayanıklılık göstermektedir.

apple iphone 8

iPhone 8 Plus Ekran Kalitesi Nasıl?

Cihazı ekran bakımından incelediğimizde, özellikle de 8 modeli ile kıyasladığımızda her iki modelin de oldukça başarılı, yüksek çözünürlük ve gerçek renklere sahip ekranları olduğunu görmekteyiz. Buna göre iPhone 8 plus ekran özellikleri; Full HD (1080 x 1920 pixel) ve IPS LCD panel olduğunu görmekteyiz. iPhone 8 plusın en önemli avantajı ise Full HD ekran kalitesi sunuyor olması ayrıca 401 PPI değeri ile, 326 PPI değerine sahip olan iPhone 8 modeline kıyasla çok daha derin ve gerçekçi renklere sahip bir ekran sunuyor olması diyebiliriz. Dolayısıyla genel olarak görüntü kalitesini önemseyen kullanıcıların iPhone 8 yerine neden iPhone 8 Plus modelini tercih etmeleri gerektiğine dair de bu aşamada önemli bir sebep daha belirtmiş oluyoruz. Çok daha canlı, gerçekçi renklere sahip bir model olduğu gerçeği ile karşı karşıyayız.

iPhone 8 Plus Fiyatları Ne Kadar?

iPhone 8 Plus fiyatları piyasa genelinde 4,500 TL civarından başlamakla birlikte, tercih edeceğiniz kapasiteye göre 5,500 TL civarına kadar çıkabilmektedir. 64 GB ve 256 GB olmak üzere iki farklı kapasitede satışa sunulan modeller aynı zamanda; gümüş, altın ve uzay grisi renk seçeneklerine de sahiptir ve fiyatlar renklere göre değişkenlik göstermemektedir.

IPHONE 8 PLUS ALINIR MI?

iPhone 8 plus alıp, almama kararı elbette kişinin bu cihazdan ne tür beklentileri olduğuna göre değişkenlik gösterebilmektedir. Özellikle de iPhone 8 ile kıyaslama yaparak, iPhone 8 Plus alınır mı sorusunu soran kullanıcılara ise aşağıdaki durumlarda, bu türden bir kararın mantıklı olabileceğini söyleyebiliriz.

Buna göre;

  • Çok daha uzun pil ömrü istiyorsanız
  • Çok daha kaliteli fotoğraf ve video çekimler yapabilmek istiyorsanız
  • Görüntü kalitesine önem veriyorsanız
  • Telefonunuzun en üst düzey performansta olmasını istiyorsanız
  • Küçük değil de, daha büyük bir ekran seviyorsanız

iPhone 8 almak yerine iPhone 8 Plus almak sizler için daha uygun bir seçim olabilir.