iPhone X Teknik İnceleme

iPhone X tanıtıldı ve ülkemizde satışa sunuldu. Peki iPhone X alınır mı bu konuya iPhone X inceleme yazımızda değineceğiz. Cihazın özelliklerine de değineceğimiz yazımızda, daha iyi bir şekilde özelliklerin anlaşılabilmesi bakımından, özellikle de iPhone 8 Plus modeli ile kıyaslamayı daha uygun gördük. Bu bağlamda yazımızın “iPhone 8 Plus mı yoksa iPhone X mi” şeklinde kararsız kalan kullanıcılar için de rehber niteliğinde olacağına inanıyoruz.

iphone x teknik özellikler

iPhone X Tasarımı Nasıl?

Cihazın tasarımı, özellikle de 8 Plus modeli ile kıyasladığımızda daha büyük diyebiliriz. Bunun nedeni ise 5.5 inç olan 8 Plusa kıyasla, X modeli 5.8 inç büyüklüğe sahip. Bu da, özellikle de tek el ile kullanmak isteyen kullanıcıları pek de memnun etmiyor. Eğer siz de küçük ve tek elde kullanılabilecek bir model istiyorsanız, bu durumda iPhone 8’in 4.7 inç’lik boyutlarının tam da size göre olduğunu söyleyebiliriz. iPhone X renkleri gümüş ve uzay grisi (bazı kaynaklarda siyah olarak tanımlanıyor ancak tam siyah değil) şeklindedir. 8 modelin de ise bu renklere ek olarak gold renk yani altın rengi de bulunmaktadır. Tasarımda önemli detaylardan birisi de ekran kasa oranı ya da bir diğer ifade ile de ekran gövde oranı olmaktadır. Bu bağlamda iPhone X ekran gövde oranı %80 olması ile oldukça başarılı bir tasarıma sahip olduğunu söylememiz gerekir. Bu da çok fazla kullanışlı olması ve daha eğlenceli bir multimedya deneyimi anlamına geliyor.

iphone x performans

iPhone X Performansı Nasıl?

Performans bakımından 8 Plus ile kıyaslama yaptığımızda, hiç bir farkı olmadığını görüyoruz. Buna göre iPhone X performans özelliklerini kısaca belirtecek olursak; Apple A11 Bionic çipsete sahip, 3 GB RAM, 6 çekirdek ve 64 bit olması ile üstün performans sunmaktadır. Bu performansı hem çoklu çekirdek kullanan uygulamalarda hem de grafiği oldukça yoran, yüksek çözünürlükteki oyunlarda fark edebiliyorsunuz.

IPHONE X KAMERASI NASIL?

iPhone X kamera özellikleri bakımından da iPhone 8 Plus ile aynı özelliklere sahiptir. Bu bağlamda başlıca özellikler; 12 megapixel arka, 7 megapixel ön kamera çözünürlüğüne sahip. Bu özellikleri sayesinde arka kamera ile 4k 60 fps ‘e (4K 2160p) kadar video ve fotoğraf kaydı gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca oldukça başarılı zoom özelliklerine sahip bu model ile muazzam efektlere sahip fotoğraflar ortaya çıkarmanız mümkün. Gerçekçi renk tonu, üstün parlaklık ayarı sayesinde üstüne kalitede fotoğraf çekimleri yapabiliyorsunuz. Başarılı sarsıntı önleme, yüz algılama gibi özelliklerin yanı sıra video çekimi tarafında da slow motion gibi etkileyici görsel filtreleri görüyoruz.

IPHONE X PILI NASIL? IPHONE X PIL KULLANIM SÜRESI

iPhone X pil performansı neredeyse 8 plus ile aynı olmaktadır. Nitekim iPhone X pil kapasitesi 2716 mAh iken, 8 Plus modelinde bu değer 2675 mAh olarak karşımıza çıkmaktadır ki bu da pek çok türden kullanım senaryosunda elde edilecek neticenin neredeyse aynı olduğu anlamına gelmektedir. Örneğin 8 plus yoğun kullanım senaryosunda cihazın en kötü ihtimalle 12 saate kadar dayanabileceğini söyleyebiliyoruz. Buna karşın iPhone X yoğun kullanım senaryosunda ise en az 15 saati görebileceğinizden emin olabilirsiniz. Her koşulda, ortalama olarak %10 oranında pil ömrü farkını hissedebileceğiniz bir kesinliktir. Ayrıca özellikle de elimde öyle bir iPhone olsun ki ortalama kullanımlarda 24 saati çıkarsın diyen kullanıcılar için iPhone X sahip olduğu pil performansı ile bu yöndeki beklentiyi de fazlasıyla karşılamaktadır. Ancak iPhone X modeli her ne kadar 8 Plus’a kıyasla bir tık daha yüksek pil kapasitesine sahip olsa da, sahip olduğu diğer özelliklerinin pil tüketimindeki olumsuz etkisini de hesaba kattığımızda, pil performansı bakımından her iki modelinde neredeyse aynı olduğunu söyleyebiliyoruz.

iPhone X Ekran Kalitesi Nasıl?

iPhone X ekran kalitesi bakımından 8 Plus modelinden önemli bir farka sahip olup; OLED ekran teknolojisine sahiptir. Bu da daha gerçekçi renk tonu ve canlılık anlamına gelmektedir. Öte yandan bir diğer önemli ayrıntı da PPI değeridir. Bu bağlamda iPhone X PPI değeri 458 PPI olmakla birlikte, iPhone 8 Plus’ta bu değer ise sadece 401 PPI olmaktadır. Dolayısıyla X modelinin çok daha derin ve gerçekçi renk tonları sunuyor olduğunu rahatlıkla söyleyebiliyoruz. Bir diğer önemli fark ise ekran çözünürlüğü olmaktadır. iPhone X ekran çözünürlüğü 4k yani 1125x2436 Pixel olmakla birlikte, 8 Plus ekran çözünürlüğü ise 1080x1920 pixel olmaktadır. 1000000:1 daha yüksek kontrast oranı ile en parlak güneşli havalarda da telefonun ekranını rahatlıkla görebilirsiniz. Super Retine ve geniş renk yelpazesine sahip ekranı ile beklentilerinizi fazlasıyla karşılayacaktır.

iphone x suya dayanıklı

iPhone X Fiyatları Ne Kadar?

iPhone X satış fiyatı için Apple satış fiyatı 6900 TL iken iPhone X 64 GB satış fiyatı 6000 TL olmaktadır. iPhone X bu fiyatları ile her zamanki gibi ülkemizde satışa sunulan en pahalı telefon modelleri olma özelliğine sahip. Bununla birlikte teknoloji mağazalarında fiyatların ise 5,500 TL’ye kadar düşebileceğini tahmin ediyoruz.

IPHONE X ALINIR MI?

Tüketiciler herhangi bir model hakkında karar kılarken, özellikle de satın alma aşamasında kararsız kalabilmektedirler. Nitekim üreticilerin amacı da bu dur. Her bir modeli, birbirine yakın özellikler ile imal edip ancak hiç bir modeli tam anlamıyla mükemmel yapmayıp, tüketicilerin kararsız kalmalarını ve her zama üst modellere yönelmelerini sağlamaktadır. Bu satış politikasının özellikle de Apple marka ürünlerde daha ön plana çıktığını görmekteyiz. Sonuç olarak; kişinin beklentilerine göre iPhone X alınır mı sorusunun cevabı değişkenlik gösterse de, esas amaç; daha yüksek kalitede görüntü performansı, daha iyi fotoğraf ve video çekimleri, daha büyük bir telefon olması gibi özellikleri önemli ise alınabilir bir modeldir.